Verimli ders çalışma saatleri. Hangi saatlerde ders çalışmalıyız ?

ders çalışmak

Bu yazıma hekimlerin önerdiği, fizyolojik olayların analiz edilmesiyle elde edilmiş sonuçları yazarak başlayacağım. Yani mesela beynimize giden kan miktarının fazla olduğu saatler ve ya bizim uyanık kalmamızı sağlayan hormonların en fazla olduğu saatler göz önüne alınmış.

  • 9.00-11.00
  • 16.30-18.30
  • 20.00-22.30

Bu saat dilimlerinde vücudun çalışmak için çok verimli olduğu söylenir. Bu konuda yapılan araştırmalar bunu vermiştir. Buna bir şeyi eklemezsek olmaz çünkü bu bu kadar basit bir olay değildir. Bu sonuçları elde etmede kullanılan denekler standart bir yaşam süren insanlardan seçilmiştir. Yani sabah 7 gibi kalkıp kahvaltı yapan, öğle yemeğini düzgünce yapan. Her akşam üstü aynı saatte 18.30-19.00 da akşam yemeği yiyen insanlar. Eğer böyle iseniz bu saatler sizin için uygundur.

Fakat ya bu kadar standart bir hayatınız yoksa ? Çalışma saatlerinizi nasıl belirleyeceksiniz anlatayım. 

Öncelikle beynin çalışma prensibini bilelim az çok. Beyin kandaki glikoz ile beslenir.(gerçi glikoz olarak değil ama ana madde olarak glikoz yani şeker).

Bu yüzden yemek yedikten hemen sonra ders başına oturmamanız gerekir. Çünkü beyne gitmesi gereken kanın bir kısmı sindirim sistemi organlarına gider, beyine kan gitmeyince halsizlik gibi bir durumun olma sebebide budur. Yemeklerden yaklaşık 45 dakika sonra ders başına oturursanız sizin için daha verimli bir çalışma olacaktır. Yanlış anlaşılmasın, bu yemekten hemen sonra oturmayın demek değil, eğer işleriniz var ise ders çalışmaktan başkaü önce onları yapın, sonra ders çalışın diye diyorum.

Aynı şekilde okuldan geldiğinizde yahut bir işten çıktığınızda, dershaneden çıktığınızda, yorucu herhangi birşey yaptığınızdada kan o işi yaparken kullanılan kaslara gideceğinden ötürü bu ektivitelerden hemen sonrada ders çalışmak pek verimli değildir.

O saat değil bu saat değil, peki hangi saat ?

İnsanı kendisinden iyi kimse tanıyamaz unutmayın, bu yüzden günün hangi saatlerinde çalışmanızın daha verimli olacağına siz karar vereceksiniz. Bu kararı verirken şunlara dikkat edin.

  • Yukarıda yazılı olan yemek ve yorucu aktivite vakitlerine
  • Uyanma ve yatma saatlerinize (hangi saatte uyuduğunuz hangi saatte kalktığınız)
  • Periyodik olarak yaptığınız işlere (haberleri izlemek, belirli dizileri izlemek, internette takılmak gibi.)

Yemek ve fiziksel aktivitelerle ilgili yukarıda bilgi verdim. Diğerlerine göz atalım:

Uyuma ve yatma saatlerimiz çalışma saatlerimizi nasıl etkiler ?

Uyandığımız saatten yarım saat sonrasından(uyanıklık halinin gidiş anı) sonraki yarım saat ve yatmadan önceki son 1 saat.

Bunlar sizin hayatınızı değiştirecek saatler(elbette okul-sınav hayatınızı).  Bu saatlerde çalışacağınız dersin beyinde uzun sürüreli belleğe gitme oranı çok yüksektir.(Özellikle gece çalışılanın sabah tekrar edilmesini öneriyorum.)

Periyodik olarak yaptığımız işler çalışma saatlerimizi nasıl etkiler ?

Arkadaşlar periyodik olarak yaptığınız belli işler varsa( yani her gün saat 19.00 da haberleri izlerim, yada 21.00 dan 23.00 a kadar dizi izlerim gibi) bu saatler için şu formülümü uygularsanız sizin için çok çok iyi olacaktır. Bu işlemlerden yarım saat öncesi ve yarım saat sonrası aynı konunun çalışılması beyinde iki çalışma arasında kurulacak bağlantılar sayesinde daha uzun süre kalacaktır aklınızda. (bilgileri çiftlemek önemlidir. örneğin yüzlerce insanın isimini seneler boyunca unutmayan insanlar sırlarını şu şekilde açıklamıştır, isimler ile yüzleri, vucutlarını ilişkilendirmişler. bu sayede bilgiyi çiftlemiş oluyorlar.)

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ