Toyota Auris Özellikler Motor Güvenlik

 

Yeni gelmiş olan modelle genç kısımı hedefleyen yeni auris.

 

Aracın dış tasarımında kullanılan  yeni ızgara  Toyata’nın diğer modellerinede  uyguladığı gibi yeni tasarım anlayışını bu otomobil’nede yansıtmış. Yeni kullanılan farlar ise oldukça kızgın bir yapıyı agresiflikle birleştirmeyi başarmış.

Aracın arka tasarımındaki sınıfındaki diğer araçlara olan benzerlik ise bu yeni imajı zedelemiş.

Araacın dış tasarımda yapılan değişiklikde mühendisler yeni bir yenilige giderek aracın rüzgara direncini 0,277 Cd’ye ulaşılmasını sağlamışlar buda yakıt tasarufu ve performans olarak araca kazandırmayı başarmışlar.

Tabanın yerden yüksekliğinin de 10 mm alçaltılması ağırlık merkezinin daha da aşağı çekilmesini sağlarken, taban yapısınında altdan birçok bölgenin kaplanmasıyla hava direnci de düşürülmüş.

Yeni aurisde artık iki farklı arka süspansiyonla üretiliyor. 133 ve 1.4 D-4D versiyonlarında torsiyon çubuklu, 1,6 litrelik benzinli, 2,0 litrelik dizel ve hibrit versiyonlarda çift salıncaklı arka süspansiyon kullanılıyor. Daha karmaşık yapıya sahip çift salıncaklı sistem elbette virajlarda daha iyi performans sağlıyor.

Güvenlik
Yeni Toyota auris güvenligi ön planda tutmakta oldukça kararlı 7 adet hava yastıgı standart donanımda.

İç mekan

Konsol oldukça kullanışlı olsada ortada konumlanldırılmış saat oldukça berbat bir seçim olarakda hafızlara kazınıyor.
İç mekanda koltuklar ise oldukça basit ve kötü duran tasarımı deri koltuklarada aktarmayı başarmış.

Kolcak konumlandırılması oldukça yerinde olmuş.Havalandırma ızgarası oldukca sıradan ve cok demode gibi bir hava katmış iç mekana.

Direksiyon oldukça güzel tasarlanmış direksiyon üzerine konumlandırılan tuşlar ise oldukça ergonomik, tuşlar üzerinden ses acma kapama, Sesi azaltıp kısma gibi sıradan özelliklerde entegre edilmiş.

Gösterge paneli bana Skodayı anımsatsada oldukça güzel tasarlanmış gözü yormayan renk tonlarıyla güzel bir aralık yakalamayı başarmışlar.

Vites oldukça kötü, vitesin çevresindeki krom kenarlık ise vitesi demode olmaktan kurtarmaya yaramamış.

Konsol iç mekanda oldukça düz bir yapıya sahip olmuş ama kullanım avantajı olarak oldukça güzel düzenlenip kullanıcıya sunulmuş. Konsol tasarımı herkeze hitap etmesede kullanım odaklı oldugu için vazgeçmeniz zor olabilir.

Konsola entegre edilen dokunmatik panel aracın içine farklı hava katmasıyla beraber aracı biraz şımartmış ve iç mekana kalite hissini biraz daha olsa artı puan kazandırmış. Konsol tasarımında kullanılan maddeler ise oldukça güzel bazı kısımlar deri detaylarla süslenmiş.

toyota-auris-2013

Orta konsoldaki renkli ve dokunmatik ekran Toyota Touch adını taşıyor. Multimedya sistemleri buradan kumanda ediliyor.

Araç yeni tasarımından dolayı eski Toyota aurise göre tavanını 55mm alçatmışlar fakat iç mekanda kafanızın tavana degmemesı için koltuklarıda 44mm daha tabana yaklaştırıp koltugun kalınlıgını inceltip baş mesafesındekı sorunu oratadan kaldırmışlar . Ön koltuk yapılarının inceltilmesi sayesinde arka koltuk diz mesafesi de 20 mm arttırılmış. Dış boyutları ve aks mesafesi uzamayan bir otomobilde diz mesafesinin artması ve bagajın 353 litreye yükselmesi gerçekten bu araç için çok olumlu bir adım olmuş.

KATALOG ÖZELLİKLERİ

Donanım seviyesi ise Life, Active, Advance ve Premium olarak ayrılmakta.

Otomatik şanzuman kullanmak isteyenler
1.6 lt benzinli motorda MultiDrive S adlı CVT şanzımanı veya (sürekli değişken oranlı) otomatik şanzuman kullanılacak.
1.33 motorda hızlanma oldukca tatminkar.

Maksimum hız 175 km/sa
Hızlanma (0-100 km/sa) 12,6 sn

Birleşik 5,5 lt/100km
Şehir dışı 4,7 lt/100km
Şehir içi 7 lt/100km

Boy 4275 mm
En 1760 mm
Yükseklik 1460 mm
Ağırlık (Sürücü hariç) 1195 kg
Yakıt deposu 50 lt
Dingil mesafesi 2600 mm
Bagaj Hacmi 353 lt

5 kişilik 5 kapılı hatchback, uzunluk 4275 genişlik 1760 yükseklik 1460 mm, dingil mesafesi 2770 mm, boş ağırlık 1190 kg.

2013 model yılında ülkemizde 7.000 adet satılması bekleyen aurise başarılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ