Makina mühendisliği nasıldır ? | Makina mühendisleri ne kadar maaş alır ? | Makina mühendisleri ne iş yapar

Makina mühendisliği ile tanımları, teorik bilgileri wikipedia gibi sitelerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Biz işin biraz daha içine girip size bu mühendislik dalının bilinmeyen, merak edilen yanlarından bahsedeceğiz.

Makina mühendisliği sanayi devriminden bu yana her dönemde insanlık için önemli ve aranan bir meslek olmuştur. Yani 18. yüzyıldan bu yana bu meslek var ve devam edeceğe benziyor.

Makina mühendisliği her türlü makina sistemlerinin tasarımından tutun da bakımı, yönetimi, üretimine kadar pek çok kademesinde ihtiyaç duyulan meslektir. Her geçen gün farklı bir üretim alanında makinalaşmaya gidilmekte, bu sebeple makina mühendisliği varlığını daha uzun süre sürdüreceğe benziyor. Örneğin eskiden bir yufka elde açılırken artık milyarlar eden makinalarda açılıyor.

Makina mühendisleri ne kadar maaş alır ?

Mühendisliğin her dalındaki gibi burada da yaptığınız iş etiketinizi belirliyor. Başlangıç olarak 2500 tl olarak  bir ücretle iş bulunabilirken bu maaş çalışılan yere, oradaki kademenize göre 7.000 liraya kadar yükselmekte. Aynı zamanda Ekstra işler ile ek ciddi ek gelirler elde edilebilir. Ek işler: bakım-onarım-ayarlama işleri

Makina mühendisleri ne yapar ?

Isı bölümünü seçtiyseniz ısıtma/havalandırma alanında çok güzel iş imkanları vardır. Yere göre Autocad ile çizim yaparak ve maliyet hesabı çıkartacak bir işiniz olabilir. Staj yaptığım yer bir taahhüt ofisiydi. Isıtma , havalandırma sistemi yapılacak yerin gerekli mimari çizimleri mimarlık bürosundan alınarak proje çizimi yapılıyordu, daha sonra gerekli cihaz ve malzemeler belirleniyor fiyat ile beraber teklif veriliyordu. İşi yaptırmak için taşeron bir firma yeterli oluyor. Bilgisayar ile çizim konusunda yetişmiş ve gerekli hesapları bilen bir mühendis bu işi yapabilir.

Konstrüksiyon ve imalat alanında kendinizi geliştirdiyseniz sanayi de iş bulabilmeniz kolaydır. İlk stajımı yaptığım fabrikada teknik oda vardı. Burada mühendisler UG , Catia gibi çizim programları ile CNC de işlenmek üzere kalıp tasarımları hazırlıyorlardı. Programı iyi kullanmak en önemli nokta değil, üretilebilir ürün tasarlamak önemlidir, zira programlama ile ilgili pekçok şeyi işe başladıktan sonra öğrenmektesiniz. Uludağ Üniversitesi’nde imalat için tasarım konusu ile ilgilenen hocamız Cemal Çakır bu alanda iyi bilgiler veren ve projeler yaptıran bir eğitimcidir. Bu alanda iş sahibi olmanız için gerekli olan tasarım programlarını (ug,catia,proengineer,solidworks,autocad) öğrenim süreniz boyunca iyi bir şekilde öğrenin. Stajınızı da bu alanda yapın. Teknik resim dersinde edindiğiniz bilgiler , imalatta dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bir şekilde öğrenmek gerekir.

Enerji bölümüne ilginiz varsa bu alanda iş imkanı artmakta. Yenilenebilir enerji, güneş enerjili sistemler, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemler gün geçtikçe önemi arttırıyor. Bu alana yatkınlığınız varsa üniversitede eğitiminiz esnasında katılabileceğiniz topluluklara mutlaka katılın. Güneş arabaları yarışları gibi ekipler içerisinde çok şey öğrenebildiğiniz gibi işverenlerle de irtibat halinde olduğunuz için iş bulma imkanınızda gayet iyi.

Ar-ge bölümü olan firmalarda bilgi ve becerinize bağlı olarak proje yapabilecek kapasite ve sorumluluk alabilecek nitelikte biriyseniz bu alanda iş bulabilirsiniz. Maaş noktasında da tatminkar işlere girebilirsiniz.

Alana göre yapabileceğiniz işlerin haricinde iş imkanlarından bilgim ölçüsünde bahsedeyim. Kalite kontrol mühendisi olarak bir fabrikada çalışmanız mümkün. Fabrikada üretimden sorumlu mühendis olarak çalışabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz

Sorular&Cevaplar:

makine mühendisliği maaşları| makine mühendisligi maaslari| makine mühendisi maaşları| makine mühendisi maaslari| makine mühendisligi maasi| makina mühendisi maaşları| makina mühendisligi maaslari| makina mühendisliği maaşları| makina mühendisliği maaşı| makine mühendisliği maaşları 2015|
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
  1. ayhan diyor ki:

    teşekür ederim ben cnc operatörüyüm 4 eksenli seri üretim makinalarında 2.5 yıl çalıştım hala devam ediyorum fakat ben mühendis olmaya karar verdim 1 yıl dersaneye gittim ama meslek lisesi cıkıslı olduğum için pek bişey yapamadım puanım bazı üniversitelere yetiyodu ama ben gitmedim 4 ay sonra işi brakıcam ver dersaneye tekrar baslıycam biraz uzun oldu ama…

BİR YORUM YAZ