Kas Kasılması Nasıl Olur ?

Günlük aktivitelerimizin tümünde kaslarımızı kullanırız. Yürürken, su içerken, konuşurken, kalbimiz atarken ve hatta bu satırları okurken bile kaslarımız kasılır ve gevşer. Bu kasılmanın nasıl gerçekleştiğini açıklayabilir misiniz? Kasların temel işlevi, kasılma (kontraksiyon)dır. Kasların kasılabilmesi için mutlaka sinirsel bir uyarı gerekir. Bu uyarıyla kasılma başlar. Kasılma sürecinde, çalışan kaslarda kan damarları genişler. Bu durum daha fazla kanın, kasa ulaşmasını sağlar. Kalp atımı hızlanır. Artan enerji ihtiyacı oksijene gereksinimi artırır. Bunun sağlanması için solunum hızlanır. Üç tip kas kasılması vardır. İzometrik kasılma, izotonik kasılma, izokinetik kasılma

kas kasılmasıİzometrik Kasılma Kasın boyunda bir değişiklik olmadan tonusu (gerilimi) artar. Ayakta hareketsiz durulduğu zaman duruşu sağlayan kaslar devamlı gergindir. Fakat kasların boyunda bir değişiklik olmaz. İzotonik Kasılma Kasın tonusu aynı kalırken boyunda değişiklik meydana gelir. Kas boyunun kısaldığı kasılma şekli, konsantrik kasılmadır. Kas boyunun uzadığı kasılma şekli de eksantirik kasılmadır. İzokinetik Kasılma Hareketin her açısında maksimal güçte kasılma olur ve bu kasılma tüm hareket boyunca devam ettirilir. Sabit bir hızla yapılan kasılma şeklidir. Yüzme sırasında oluşan kasılma böyle bir kasılmadır.

Canlılığın sürdürülebilmesi ve kasların iş yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Kasların çalışabilmesi için gereken enerji kas hücrelerinde üretilir. Bu enerji besin maddeleri ile oksijenin oksidasyonu (hücre içinde yakılması) sonucu ortaya çıkar. Kas hücreleri ve diğer bütün hücrelerdeki acil enerji kaynağı ATP bileşimidir. ATP’nin parçalanması sonucu ortaya çıkan enerji aktin ve miyozin iplikçiklerinin birbirinin içine kaymasını sağlar. ATP kullanılıp tükenince kreatin fosfat adı verilen enerji depoları kullanılır. Yoğun kas çalışmalarında, fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Kasta depolanan glikojen, ihtiyaç hâlinde hücresel solunumla glikoza parçalanır. Bunun sonucunda karbondioksit ve su açığa çıkar. Ortamda yeterli oksijen yoksa glikoz oksijen kullanılmadan yakılır. Sonucunda da laktik asit ve enerji açığa çıkar. Kasta biriken laktik asit yorgunluğa neden olur. Kas yorgunluğunun asıl sebebi oksijen yetmezliği ve metabolik artıkların birikmesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ