Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

evlilik-kredisi-10000-tl

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır:Geçtiğimiz günlerde yeni evleneceklere 10.000 TL evlilik kredisi adı altında medyada yer alan açıklamalarla ilgili detaylar netleşiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in açıkladığı, yeni evlenecek çiftler için verilmesi öngörülen devlet kredisi, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla duyuruldu. Açıklamada  Bakan Şahin şu ifadeleri dile getirdi:

“Gençler yaşam şartlarının karşımıza çıkardığı çeşitli engeller nedeniyle evlenmeyi öteleyebiliyorlar günümüzde… Bu, gençlerin en uygun çağlarında bir aile kurmasını engellediği gibi biyolojik nedenlerden ötürü doğurganlığı da azaltıyor. Nüfusumuz gittikçe yaşlanıyor, iş gücümüz ve genç nüfusumuz azalıyor.

Bu konu bir süreden beri basında da yer alıyor. Toplum olarak sürekli yaşlanmamız, Avrupa ülkelerindeki durum ile kıyaslanıyor, çeşitli örnekler veriliyor. Günümüzde 65 yaş üstü insanlarımızın oranı yüzde 10’lara yaklaşırken gençlerimizin oranı iseyüzde 25’lere düşüyor. Hayat mücadelesi ve başka nedenlerle evliliklerin ertelenmesi, yaş ilerledikçe çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimallerini ya da bir kaç çocuk sahibi olma ihtimallerini gittikçe azaltıyor.

Hatırlayacaksınız;

Sayın Başbakanımız Borsa İstanbul’un açılışında genç bir çiftle tanışmış ve evlenmelerine ekonomik sıkıntılarının engel olduğunu öğrenmişti. Sonra bu gençler evlenmiş, nikah şahitliklerini de Sayın Başbakanımız yapmıştı. Yapacağımız çalışmayla bu gençlerin durumunda olan çiftlerin evlilik hayatlarının başlangıçlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Sosyal devlet olarak evlenmek isteyen gençlerin doğru zaman diliminde evlenmelerini sağlamak istiyoruz.

Ancak şu anda bu konunun bir tasarı olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Devletimizin ilgili kurumlarının görüşü alınarak son hali verilecek olan bu taslağın şu anki halinde aşağıdaki maddeler yer alması düşünülüyor.”

Tasarıda yer alması beklenen maddeler şu şekilde sıralanıyor.

. Evlenecek olan çiftin her ikisinin de yaşlarının 18-24 arasında olması, üniversite mezunları için üst yaş sınırının 26 olarak uygulanması,

. Kredi tutarının en fazla 10.000 TL olması,

. Kredi vadesinin 1 yıl geri ödemesiz toplamda 4 yıl olarak uygulanması,

. Çiftlerden birisinin yetim olması ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bakım hizmetlerinden yararlanması, yurtlarında kalması halinde 2 yıl geri ödemesiz toplamda 5 yıl olarak uygulanması,

. Geri ödeme sürecinde çocuk sahibi olunması durumunda kredi geri ödeme taksitlerinin 1 yıl süreyle ötelenmesi.

Hazırlanacak tasarının kurula sunulup onaylanması durumunda resmen yasal hüküm kazanılacak ve birçok evlenmek isteyen ancak maddi sıkıntılar çeken gençlerimizin birçok ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Ancak hemen belirtmek gerekir ki özellikle yaş sınırının biraz daha esnek hale getirilmesi bugüne kadar sıkıntıdan dolayı yuva kuramayan gençlerin de önünü açacaktır.

Sorular&Cevaplar:

evli çift dövmeleri|
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ