DACIA SANDERO Fiyat, Tasarım, İç Mekan, Fiyat

New-2013-Dacia-Sandero-front-side-angleDizel ekonomisi ve ESP güvenliğini 30.600 TL’ye sunan Dacia Sandero, opsiyonel olarak alınan klima ve dokunmatik multimedya ekranı ile bile 33.750 TL’lik fiyat etiketine ulaşıyor. Buna rağmen sunduğu özellikler göz önüne alındığında dizel motorlu diğer küçük sınıf otomobillerden daha hesaplı.

Otomobil sahibi olmak birçok kişinin hayali ve Türkiye şartlarında bunu gerçekleştirebilmek herkes için kolay olmayabiliyor. Dizel motorlu versiyon olması her sınıfta olduğu gibi küçük sınıf hatchback otomobillerde de aranılan bir özellik ve dizel motorlu küçük sınıf otomobillerin çoğu artık 40.000 TL’ye yaklaşan fiyatlarla satılıyorlar. Üstelik çok satmakla ve havalı tasarımıyla övünen Ford Fiesta gibi otomobillerde bile ESP sistemi standart donanım listesinde yer almıyor. Dacia Sandero ise ESP gibi önemli bir aktif güvenlik unsurunu standart olarak sunması ve sağladığı dizel ekonomisi ile fiyat-fayda yönünden dikkat çekiyor. Dacia’nın yeni tasarım çizgisi doğrultusunda sert ve düz hatların kullanıldığı Sandero’nun ebatları eskisinden çok da farklı sayılmaz. 4058 mm uzunluğa (+38 mm), 1733 mm genişliğe (+7 mm) ve 1518 mm yüksekliğe (-16 mm) sahip Sandero’nun dingil mesafesi ise 2589 mm (+1 mm). Otomobilin ön ve arka iz açıklıklarında da ufak artışlar söz konusu. 320 litrelik başarılı bagaj hacmi ise eski Sandero ile aynı. Bu arada bagaj eşiğinin kenarında bir kaplama olmaması çizilmelere neden olabilir.

İç Mekan

Sandero’nun iç mekanı bir önceki nesle göre oldukça farklı ve daha modern. Ön konsolda en fazla dikkat çeken bölüm 1350 TL ek ödeme ile alınan 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip Dacia Media Nav ve Mutimedya sistemi. Bu sayede yön bulma, harici müzik çalar ve telefon bağlantılarını yapabilmek mümkün. Modern zaman ihtiyaç ve beklentilerinin opsiyonel olarak bile karşılanması güzel. Keşke bu otomobilde yol bilgisayarı gibi bir donanım da opsiyonlar arasında yer alsaydı. Hatırlanacağı gibi eski Sandero’da bu donanım ve elektrikli ayna kumandası gibi donanımlar Laureate donanımda mevcuttu. Cam kumandaları Dacia klasiği olarak ön konsolda ve alışkanlık gerektiriyor. Arka tarafta tavan tutamakları da ekonomi politikası çerçevesinde kısıntıya gidilen noktalardan olmuş. Bu tip bir otomobilde arka camların manuel olması anlaşılabilir bir durum. Ama en azından arka koltuklarda oturanlar için koltuk arkası cep olsaymış, sonuçta burada oturacak insanların da ufak tefek eşyaları olacaktır. Diz ve baş mesafesi yönünden problem olmaması sevindirici.

Güç ve tork artmış

Eskiden 1.5 dCi’ın Euro IV normunda 70 HP ve 80 HP versiyonları satılıyordu. Şimdi ise Sandero’da Euro 5 normuna uygun 75 HP’lik, Sandero Stepway’de 90 HP’lik 1.5 dCi motor satılıyor. Eski 1.5 dCi’ın maksimum torku 160 Nm iken şimdi bu değer 200 Nm. Eco mode, motor ve klima yönetimine etki ederek yüzde 10’a varan yakıt ekonomisi sağlayabiliyor bununla beraber aracın gaz pedalına verdiği tepki de biraz daha isteksizleşiyor. Bu sistem kapalıyken gaz pedalı tepkileri biraz daha iyi. Otomobil doğal olarak çok performanslı değil ama motorun sağladığı çekiş yeterli ve otomobili hareket ettirmekte sıkıntı yaşatmıyor. Zaten bu tip bir otomobilde önemli olan da bu. Bu noktada test ölçümlerinde fabrika verilerinden biraz daha iyi hızlanma değerleri elde ettiğimize de belirtelim. Hızlanma denemelerinde elektronik sürüş destek sistemlerinin devre dışı bırakılamıyor olması bizi biraz zorladı. Çünkü bazı denemelerde devreye girerek hızlanma zamanına olumsuz etki etti. Keşke PSA Peugeot Citroen Grubu’nun bazı otomobillerindeki gibi elektronik sürüş destek sistemlerini 50 km/s’ye kadar devre dışı bırakmaya yarayacak bir buton olsaydı. Dacia’nın fren performansı da gayet iyi ve güvenli. Tüketim konusunda Sandero 1.5 dCi çok başarılı. Fabrika verilerine göre 3.8 lt olan ortalama tüketim eskiye göre 0.8 lt/100 km daha iyi. Bizim 800 km’yi aşan kullanımımız sonunda elde ettiğimiz değerse 5.3 lt/100 km oldu. Sandero’nun süspansiyon çok konforlu ve darbelerin üstesinden rahatça gelirken, iç mekanda da tıkırtılar oluşmuyor. Bunun dışında yol tutuş limitleri çok yüksek değil ama tedirginlik yaşamıyorsunuz. Zaten zorlu anlarda standart donanımdaki ESP devreye girerek vazifesini eksiksiz şekilde yapıyor. Direksiyon tepkileri de eskisine göre daha iyi olsa da direkt çalışan bir yapıda değil. Otoyolda iç mekana biraz rüzgar sesi alan aracın şehiriçi kullanımı da rahat. Yalnız arka çapraz görüş günümüzün birçok otomobilinde olduğu gibi bu araçta da biraz kısıtlı.

 

DACIA SANDERO 1.5 dCi 75 HP AMBIANCE

Fabrika verileri
Motor:……….. 1461cc, 4 silindirli, turbodizel, common rail enjeksiyon
Şanzıman:……………………………………………………….. 5 ileri oranlı manuel
Maksimum güç:…………………………………………………..75 HP @ 4000 d/d
Maksimum tork:………………………………………………. 200 Nm @ 1750 d/d
Maksimum hız:…………………………………………………………………164 km/s
0-100 km/s:………………………………………………………………………… 14.6 sn
Boyutlar (uz./gen./yük.):………………………………4058 / 1733 / 1518 mm
Bagaj hacmi:………………………………………………………………… 320-1200 lt
Tüketim (ş.içi/ş.dışı/ort.):……………………………. 4.4 / 3.7 / 3.9 lt /100 km
Baz fiyat /test aracı fiyatı:……………………………………. 30.600 / 33.750 TL
Hızlanma
0-50 km/s:…………………………………………………………………….. 3.75 sn
0-80-km/s:………………………………………………………………………. 8.3 sn
0-100 km/s:…………………………………………………………………. 12.85 sn
0-120 km/s:…………………………………………………………………. 19.25 sn
Ara hızlanma
60-100 km/s (4. viteste):………………………………………………… 10.9 sn
80-120 km/s (5.viteste):…………………………………………………. 18.0 sn
Frenleme
100-0 km/s:…………………………………………………………………….38.3 m
80-0 km/s:………………………………………………………………………23.5 m
50-0 km/s:………………………………………………………………………..8.8 m

Sorular&Cevaplar:

dacia sandero| sandero|
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ