Coca Cola İsim Yazdırma

bu-cocacola-senin-icin

İçecek devi Coca-Cola’nın sürekli olarak reklam yatırımı yaptığı ve bu sayede pazardaki konumunu güçlendirdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde ise markanın halihazırda Avrupa’da başlatmış olduğu yeni kampanyası ise yine ses getirdi. Kişiselleştirilmiş “Share a Coke” (Bir Cola Paylaş) kampanyasında, Coca-Cola şişesinin üzerinde yer alan marka adı yerine etikette o ülkedeki en popüler isim ve terimler kullanılıyor. Bu seçilmiş isimler ise, toplum tarafından en sık kullanılan isimlerden oluşuyor.

Son günlerde TV ve internet mecralarında görmeye alıştığımız Coca-Cola’nın 11 Avrupa ülkesinde düzenlediği promosyon kampanyası İsveç pazarında tartışmaları beraberinde getirdi. Markanın yeni kampanyasında şişeler üzerinde yer alan Coca-Cola yazısı ülkedeki en popüler insan isimleri ile değiştiriliyor. Düzenlenen bu kampanya ile tüketicilere sevdikleriyle kişiselleştirilmiş Coca-Cola paylaşma imkanı sunulduğu belirtiliyor.

coca_cola_muhammed_ismini

Evet buraya kadar her şey iyi güzel gibi görünüyor ancak sıradan bir promosyon kampanyası gibi dursa da, thelocal.se isimlii web sitesinde yer alan bir habere göre,  İsveç’te kullanılan en yaygın erkek isimleri arasında yer alan “Muhammed” Coca-Cola firması tarafından bilinçli olarak promosyon uygulaması dışında tutuldu.

Reklamcılık web sitesi adland.tv’de ülkedeki en yaygın 77. isim olmasına rağmen, “Muhammed” isminin Amerikan kökenli bir ürünün kampanyasında “kışkırtıcı” olacağı gerekçesi ile kullanılmaması eleştiriliyor.

Ülkenin yerel Coca-Cola yöneticilerinden Gustaf Wetterwik, ulusal Svenska Dagbladet gazeteside konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Coca-Cola sembolik olarak ABD ile çok ilişkilendirilen bir marka. Kampanyayı başlatmadan önce hem kendi aramızda hem de İsveç İslam Derneği ile konuştuk. Sonuç olarak, ABD ile ilişkilendirilen böylesine bir ürünün kampanyasında Muhammed isminin kullanılmamasının daha az kışkırtıcı olacağına karar verdik.”

Düzenlenen promosyon kampanyasında, istatistik kurumundan (Statistiska Centralbyrån – SCB) alınan bilgilere göre hazırlanmış, 12-29 yaş arası en yaygın isimleri seçilmiş. Elde edilen bu verilerine göre ülkede Muhammed ismine sahip, “Muhammad” yazılışıyla 2.000;  “Mohammed” yazılışıyla 9.000 ve “Mohamed” yazılışıyla 10 binin üzerinde erkek bulunuyor.

Sorular&Cevaplar:

kola dövmeler| pazuya yapılan dövmeler| kola yapılabilecek dövme modelleri| kola yapılan dövme modelleri| kola yapılan basit dövmeler| kola yapılan dövmeler erkek| sinem yazısı| kola yapılan dövme çeşitleri| kola komple dövme| erkek dövmeleri kola|
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. selman diyor ki:

    evlilik kredisi içn nasıl başvuru yapabilirim, yazın düğünüm var ihtiyacım var hiçbiryerde bir haber yok nasıl iş anlamadım gerçekmi değilmi

  2. sinemxx diyor ki:

    yaa sinem ismi yokmu acaba ben okadar baktım bulamadım koleksiyonuma koyacam ama ah bide bulabilsemmm

BİR YORUM YAZ